Промени језик   Sitemap   Верзија за штампу   31.10.2019. 07:46
 НАСЛОВНА    АРХИВА    НИН ДИЈАЛОГ    САДРЖАЈ      ПРЕТПЛАТА    E-ПРОДАЈА 
 
економија
Лакше је пословати у Македонији него у Немачкој

Кога интересује стварност, нека погледа и друге рејтинге, а не само Дуинг бизнис листу. Или се само упитајте како то, да у Македонији, или у Србији, ни Сиријци неће да остану и започну бизнис, иако је то, по Светској банци, баш лако

Није што смо комшије, него, стварно сам поносна. По лакоћи пословања, Македонци потукоше толике земље на Дуинг бизнис листи Светске банке – ма, кога све нису претекли: Немачку, Канаду, Аустрију... Још кад би то имало везе са животом, куд би им био крај!

Нисмо ни ми лоше прошли – бољи смо од Словачке! А тринаест места испод нас - Косово, које је по лакоћи пословања, ако верујете - испред Италије! Или, како беше она песма: село моје, лепше од Париза...

Откуд оваква конфузија у једној тако озбиљној публикацији? Једни говоре о методолошким недостацима, други виде политичку димензију... Ипак, ако ћемо поштено, у питању је немогућ задатак. Ко би могао да рангира 190 земаља, према десет збирних, па још и крајње различитих индикатора – а да барем у десетак случајева резултат не буде, у најмању руку, крајње чудан?

И онда, како бисте ви то исправили? Вероватно бисте, као што у Светској банци раде - правили смисленији обрачун, кориговали нелогичне поставке... Рецимо, како рече Кашик Басу, бивши главни економиста Светске банке, стварно је било глупо да се толики значај придаје висини пореских стопа у некој земљи. Јер ниски порези увек праве све већи фискални дефицит - који се мора отплатити из сутрашњих повећаних пореза, па му све дође на исто. Уз то, како да се рангирају резултати? Најбољи ранг би, значи, имала земља у којој је пореска стопа – нула одсто?

Нису све замерке биле теоријске природе. Сећате се прошлогодишњег скандала, када је Светска банка, променом пондера (значаја) појединих индикатора на Дуинг бизнис листи мењала рејтинг појединих земаља, чији се пословни амбијент није нимало изменио! Па се испоставило да је рејтинг Чилеа на овој листи муњевито скакао у годинама кад су на власти конзервативци, а истом брзином падао у доба владавине социјалиста. А нобеловац Пол Ромер због тога дао отказ на место главног економисте Светске банке...

Још су горе биле сумње у ваљаност вртоглавог скока Индије на Дуинг бизнис листи. Критичари наводе да је рејтинг Индије скакао захваљујући реформама које нису ни отпочеле, већ су само најављене. Или, захваљујући томе што је Светска банка, уместо за целу Индију, узимала само податке за Бомбај - па је, рецимо, када је реч о добијању прикључка за струју Индија добила највећу оцену, мада у највећем делу земље струје има неколико сати у току дана, а негде ни толико. Да ствар буде гора, Индија је добијала позитиван скор за реформе за које је влада јавно говорила да су чист промашај... и тако поправила рејтинг на Дуинг бизнис листи за тридесет, па сад још за читавих четрнаест места!

И онда, кад кажу да смо заузели 44. место – хајде да кажемо, управо смо то место заслужили! Међутим, како из године у годину Србија добија све гласније хвалоспеве - и од Светске банке и од ММФ-а - остаје загонетка – јесу ли похвале које добијамо некако одразиле, макар на резултате на Дуинг бизнис листи? Јер, заиста је било импресивно слушати шефа канцеларије Светске банке у Србији кад је недавно изјавио да је српска економија на „здравим ногама“, да реформе иду у добром смеру, а да привредни раст, уз неколико реформи, у средњем року може да буде од пет до седам одсто... Није рекао о којим се реформама ради, али, сигурно их треба што пре применити!

А можда је боље, кога интересује стварност, да погледа и неке друге рејтинге и публикације, нарочито из оних институција које, за разлику од Светске банке, не сматрају ниједну владу овог света - својим партнером. Ваљало би, рецимо, погледати резултате Индекса економских слобода и упоредити их са Дуинг бизнис листом. Тамо Србија није на 44. него на 76. месту, а да Македонија ни у сновима не може да се похвали да је по економским слободама боља од Немачке, Канаде или Аустрије.

Или се само упитајте – како то да у Македонији, или у Србији - ни Сиријци неће да остану и започну бизнис? А лепо им на Дуинг бизнис листи пише колико је лакше пословати у Македонији него у Немачкој, о нама и да не говорим.




Дана Поповић


Share on Facebook 

Постојећи коментари (0)| Пошаљи коментар

Untitled Document
Подаци о члану
  Корисник:
Boris Begovic

  Чланство валидно до:
19.11.2019.

 
  Промени детаље
Одјава
Мисли
bg

Синиша Мали, министар финансија, кога је СПЦ одликовала орденом Великомученика Крагујевачких

Драго ми је што су поново потврдили да мој докторат није плагијат, јер знам да сам га ја писао, али за неке грешке ћу прихватити одговорност и идемо даље.

Прочитајте све мисли
bg